Následující díl průvodce

1. díl: Jak vybírat svatebního fotografa

Říká se, že prstýnky a fotky jsou to jediné, co vám ze svatby zůstane. Je tedy důležité si dát na jejich výběru záležet. Nedokážeme vám poradit, jak si vybrat svatební prstýnky, rádi ale poodhalíme tipy, podle čeho si správně zvolit svatebního fotografa.

Existují tři hlavní kritéria, která by se při výběru měla protnout (a podle nás jsou seřazena podle důležitosti takto):

  1. Fotky daného fotografa se vám líbí
  2. Vzájemně si spolu s fotografem rozumíte
  3. Nebudete nervózní z ceny

Hezky od začátku

Styl svatebních fotografií

Fotografie – první a nejdůležitější aspekt výběru. Styl fotografií se vám musí líbit. Nebudete si přece kupovat něco, co není podle vašeho gusta, že? Doporučujeme se dívat po fotografech, kteří mají na svém webu ukázky celých svateb nebo jejich průřezů. Často totiž najdete pouze ukázky toho nejlepšího. Těžko z nich ale poznáte, jestli fotograf dobře zvládá nafotit ranní přípravy, obřad, společné fotografie a ještě do toho stíhá zachytit detaily. Skoro každý fotograf dokáže udělat pár dobrých fotek na svatbě, ale už o poznání méně fotografů zvládne autenticky zachytit celý svatební den.

Stejně tak je užitečné zkontrolovat si, zda prezentované fotky byly z reálných svateb (nejeden fotograf má v portfoliu vypilované fotky profesionálních modelů a modelek ve svatebním, ty však výsledné realitě odpovídají málo).

Další velice důležitá věc: Vybírejte si fotografa podle stylu, jakým sám přirozeně fotí. Přijít za fotografem a chtít po něm fotky v úplně jiném stylu, není nejlepší cesta k vytouženému výsledku. Pokud se vám určité fotky líbí, poptejte fotografa, který je fotil. Je zde velká pravděpodobnost, že pro vás nafotí podobné fotky a vy budete spokojeni.

svatebni fotograf Praha Brno Olomouc Photo Nejedlí

Poznejte se

Uvědomte si, že fotograf s vámi stráví celý svatební den. Dokážete si tedy představit, že byste ho před svatbou neznali a ráno se vám ve dveřích objevil někdo, kdo vám bude nesympatický? Chcete strávit s takovým člověkem ty nejdůležitější okamžiky celého dne? Nejspíš ne. Proto je vhodné vybírat si podle toho, jak se fotograf prezentuje a zda je vám příjemný jeho styl komunikace. Nemáte z jeho e-mailů a telefonátů pocit, že mu je celé focení tak trochu jedno? Pokud to fotograf nenavrhne sám, klidně požádejte o nezávaznou info schůzku před samotnou rezervací termínu. Každý profesionál vám rád vyhoví a vy budete mít možnost poznat člověka, který s vámi bude od rána do večera: V momentě, kdy se líčíte, oblékáte, kdy se bavíte s přáteli, kdy slibujete lásku na celý život a kdy budete s uslzenýma očima objímat rodiče.

 

Reference

Zkuste si na fotografa najít reference. K pátrání využijte Google, případně Facebook, kde se často objevují postřehy a recenze skutečných osob. Někdo má na svých stránkách možnost hodnocení, na někoho najdete informace na různých svatebních fórech. Zkuste věnovat chvilku hledání, aby vás pak nepřekvapilo, že některý fotograf například neodevzdal fotky, bez předchozí omluvy nedorazil na svatbu, choval se příliš arogantně nebo nebyl vůbec připravený a muselo se čekat s obřadem, než si nabije baterku do foťáku. O všech takových už jsme slyšeli a pokaždé nás to zas a znovu překvapí.

svatebni fotograf Praha Brno Olomouc Photo Nejedlí

Cena

Cena je také důležité kritérium, ale osobně ho uvádíme až na posledním místě. Člověk je rád, když se vejde do své představy, ale vždy říkáme, že pokud najdete fotografa, který vám sedne jak osobnostně, tak svou tvorbou, klidně si za něj trochu připlaťte. Peníze vždycky byly a budou i za pár let, až budete na svatbu vzpomínat, tak abyste si zbytečně neříkali, že kvůli pár ušetřeným stovkám nebo tisícům to není úplně ono. Na druhou stranu ale nesmí být cena důvodem například k rozepři novomanželů. Pokud si jeden z vás vysní drahého fotografa, který bude druhému snoubenci proti srsti, nemá cenu se nutit. Na fotkách by případný nesoulad mohl být vidět. Drahý fotograf nerovná se lepší fotograf. Chcete-li na fotkách trochu ušetřit a radši zbylé peníze použít na dovolenou, proč ne? Shrnuto a podtrženo, nejdůležitější dvě kritéria jsou, aby se vám líbily fotky a sedli jste si s fotografem.

 

Konečná cena a rozsah služeb

Nezapomeňte se zeptat na finální cenu a zjistit, co za ni dostanete. V hodnotách balíčků není vždy zahrnuto například cestovné, někteří fotografové mají příplatky za předsvatební schůzku, někdo odevzdává jenom náhledové fotky vhodné maximálně pro prezentaci na webu a za vytisknuté fotky si nechává draze zaplatit.

O těchto věcech najdete víc v dalším díle s názvem Jak se připravit na předsvatební schůzku. Věříme, že k základnímu výběru už jsme toho řekli dost a dost.