Předchozí díl průvodce | Následující díl průvodce

3. díl: Svatební smlouva

Svatební smlouva neboli smlouva o poskytnutí díla či smlouva o pořízení svatebních fotografií (každý to pojmenuje jinak). Možná si řeknete, že na fotky nepotřebujete smlouvu a třeba budete mít pravdu. Pokud máte vyhlášeného profesionála s výbornou reputací, tak se většinou nemusíte o své fotky bát. Takový profesionál vám určitě nabídne smlouvu sám od sebe. Co  ve smlouvě standardně bývá? V první řadě povinnosti fotografa – zavazuje se k focení a předání fotografií. Smlouva popíše počet fotek, dokdy je povinen je odevzdat a další náležitosti. Stejně tak popíše povinnosti zákazníka – především uhradit cenu v určitém termínu.

svatební fotograf

Vyhněte se podvodníkům

Důkladně si ale pročtěte především tu část, kde je definováno následné užití fotografií. Někteří „experti“ totiž odevzdávají například jen náhledové velikosti fotek a s každým tiskem se musíte obracet přímo na fotografa, který fotky za tučný poplatek vytiskne. Takže určitě požadujte, aby vám smlouva umožnila užití a kopírování díla.

Jak je kryta strana fotografa? Většinou si autor nechává svolení použít fotky na svou prezentaci. Na tom není nic špatného, kdyby si nemohl žádné fotky vystavit, tak byste si ho nejspíš nenašli a ani nevybrali díky jeho super fotkám. Pokud vám ale zveřejnění vašich fotek vadí, nebojte se to říct a nechat zanést do smlouvy. V takových případech je ale nutno počítat s tím, že si většina fotografů řekne o nějakou korunu navíc. Pak už záleží na vás, jestli toto akceptujete, nebo se podíváte po jiném fotografovi. Podívejte se do smlouvy předem nebo si nechte chvilku na její prostudování. Profesionál bude mít smlouvu nejspíše sestavenou právníkem a najdete v ní různé paragrafy a odstavce, kterým nemusíte hned rozumět. Je pravda, že taky podrobně nečteme obchodní podmínky e-shopů, ale už se taky stalo, že jsme narazili. Stejně tak jsme slyšeli o hodně nevěstách, které po svatbě neviděly ani fotku, případně dostaly pouze část nebo nepoužitelné náhledy a zbyly jim jen oči pro pláč. Se smlouvou o poskytnutí díla vymáháte lépe, a když už nedostanete svatební fotky, tak aspoň zvyšujete své šance na náhradu peněz.

V dalším díle se podíváme na to, jak se připravit na samotné focení.

svatební fotografie Photo Nejedlí