Předchozí díl průvodce | Následující díl průvodce

4. Díl: Příprava na focení

Máte vybraného a zamluveného fotografa a podepsanou smlouvu? Nyní přichází čas popřemýšlet malinko o focení samotném. Profesionální modelové a modelky mohou tuto část s klidným srdcem přeskočit. Pro mnohé z vás však bude svatební focení dost možná představovat první zkušenost s profesionálním fotografem a může s sebou nést kapku té nervozity.

Naše první rada zní: Nervozitu nechejte doma. Smyslem focení není vás utrápit, ale pobavit a vytvořit vzpomínku na celý život. Když se v budoucnu na fotky podíváte, musíte cítit pohodu daného dne a krásu společných chvil. Myslete na to, že jste s člověkem, kterého milujete nejvíc na celém světě, že s ním trávíte nádherný den. A že kolem vás pobíhá někdo s foťákem? Tak ať.

Užívejte si společné chvíle a nepřemýšlejte o tom, zda vypadáte dobře, nebo ne. Od toho jste si objednali profesionála, který vám v případě potřeby řekne, co dělat a jak se natočit, případně kam se podívat. Chápete, co chceme říct?

Ještě jedna malá drobnost – prakticky každý fotograf se snaží udělat co nejvíc úžasných fotek, každá minuta je pro něho vzácná a v rámci možností se snaží čas co nejvíce využít. Pokud tedy bude jeho tempo rychlejší, než byste si představovali, nebojte se mu říct, aby zpomalil. Fotograf je tam pro vás, pro vaše sny.

Máte-li na svatbě nějakého dobrého kamaráda, kterému by nevadilo, dělat při vašem společném focení chvilkového asistenta, zkuste ho vzít na focení s sebou. Ne vždy má fotograf svého asistenta, takže bude určitě rád za občasnou výpomoc při držení odrazek, blesku apod.

Nevěsty, máme pro vás jeden tip, který nesmí chybět ve vaší kabelce: Ubrousky na pleť. Bohužel ne každý fotograf je má a věřte, že pokud se fotíte odpoledne nebo v podvečer, uplyne od ranního líčení hodně času a váš make-up nemusí být perfektní. Poté se pár ubrousků na pleť hodí jako sůl. Nicméně pokud si vyberete nás, můžete tuto starost pustit z hlavy. Vždy u sebe jedno balení máme.

svatební fotograf

Poslední doporučení na závěr na focení všech svatebčanů a skupinek. Hromadnou fotografii udělejte hned po obřadu. V tu chvíli máte největší jistotu, že budete mít na fotkách všechny a nikdo se nezapomene na toaletě nebo při vyřizování důležitého telefonátu někde v klidu za rohem. Pokud máte velkou svatbu a chcete se fotit v různých skupinách, není od věci si dopředu napsat, kdo s kým se má fotit. Ne že by to bylo nutné, obejdete se určitě bez toho. Mnohokrát se však stalo, že jste se chtěli vyfotit s velice dobrým kamarádem. Ten ale zrovna v průběhu skupinového focení seděl na baru, dopřával si studené pivo a ve všech těch 100 lidech střídajících se okolo vás jste na něj zapomněli. Pokud budete mít seznam, který dáte rovnou fotografovi, případně svědkovi dopředu, nestane se to.

Buďte hlavně příjemně a pohodově naladěni a zbytek už nechte na fotografovi. Chcete-li mu trochu pomoct, prozraďte, co byste na fotkách chtěli a jestli máte nějaká oblíbená místa, kde byste se chtěli fotit. Hoďte nervozitu za hlavu a užijte si váš den. Více se dozvíte v další kapitole, která se věnuje vztahu s fotografem.